poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Marina Abramović e Ulay - MoMA 2010

Marina Abramovic i Ulay poznali się w latach 70 i byli ze sobą 12 lat, razem tworząc sztukę performatywną. Kiedy uznali, że ich związek dobiegł końca, postanowili przejść wzdłuż Wielkiego Muru Chińskiego, każde z innej strony, spotkać się pośrodku, przytulić i nigdy więcej ze sobą nie zobaczyć. W 2010 r. Abramovic wzięła udział w performansie 'The Artist is present', w którym siedziała przez minutę w ciszy naprzeciw swoich widzów. Ulay przyszedł na ten performance bez jej wiedzy, usiadł naprzeciwko.Każdy ma swoją historię. Wzruszyłam się.

6 komentarzy:

 1. Ja również się wzruszyłam... Było to coś niesamowitego. Musiało być takim dla obojga... Właśnie w takich chwilach pisze mi się wiersz pod tytułem Wyjść... Z łezką w oku. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyjść. Jak napiszesz ten wiersz, proszę, prześlij mi go mailem. Bo wiem, jak to jest rozmawiać bez słów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak go napisać... Wiesz, słowa, które się napisze stają się faktem. Więc nie chcę napisać tego wiersza, choć tak bardzo za nim tęsknię...

   Usuń
  2. Abi, pomyślałam sobie, może niesłusznie, że piszesz ten wiersz w sercu od dawna. Bez słów jeszcze. Niezliczone wersje. To też dobre miejsce na przechowywanie wierszy:) Myślę, że to doświadczenie jest bliskie wielu ludziom... w każdym razie ja to znam, ale nie umiem pisać wierszy. A Twoje bardzo sobie cenię.

   Serdecznie - A.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Wzruszenie - rzadko kiedy pozwalamy sobie w Wielkim Świecie używać tego pojęcia, a niesie ze sobą tyle pięknych emocji. Cieszę się, że ten film przyniósł Ci wzruszenie. W ich spojrzeniu zobaczyłam opowieść. Pewnie dobry aktor umiałby to zagrać...

   Usuń